Jonathan W. Greenert

Career assignments: Admiral Jonathan W. Greenert served as the 30th Chief of Naval Operations from September 2011 until his retirement from the Navy in September of 2015.  His career as a submariner included assignments aboard USS Flying Fish (SSN 673), USS Tautog (SSN 639), Submarine NR-1 and USS Michigan (SSBN 727 - Gold Crew), culminating in command of USS Honolulu (SSN 718) from March 1991 to July 1993. 

Subsequent fleet command assignments include Commander, Submarine Squadron 11; Commander, U.S. Naval Forces Marianas; Commander, U.S. 7th Fleet (August 2004 to September 2006); and, Commander, U.S. Fleet Forces Command (September 2007 to July 2009).  

Admiral Greenert also served in various fleet support and financial management positions, including deputy chief of Naval Operations for Integration of Capabilities and Resources (N8); deputy commander, U.S. Pacific Fleet; chief of staff, U.S. 7th Fleet; head, Navy Programming Branch, director, Operations Division Navy Comptroller and as the 36th Vice Chief of Naval Operations (August 2009 to August 2011). 

Admiral Greenert is a recipient of many personal and campaign awards including the Distinguished Service Medal (6 awards), Defense Superior Service Medal and Legion of Merit (4 awards).  In 1992 he was awarded the Vice Admiral Stockdale Award for inspirational leadership.  He considers those awards earned throughout his career associated with unit performance to be most satisfying and representative of naval service.

 Education: B.S. in Ocean Engineering, U.S. Naval Academy; completed studies in nuclear power for service as a submarine officer.